Türkiye

Nike, ‘Şeytan Ayakkabıları’nın üreticisine dava açtı

Spor giyim devi Nike, New York’un Brooklyn semtindeki sanat kolektifi MSCHF hakkında, tabanında kırmızı mürekkep ve bir damla gerçek insan kanı bulunan “Şeytan Ayakkabıları” adlı tartışmalı tasarım yüzünden dava açtı.
1018 dolara satılan modifiye edilmiş Nike Air Max 97 modeli ayakkabılarda “Luke 10:18” yazıyor. Ayakkabıların üzerinde ters haç ve pentagram işrareti de var.
MSCHF, rap sanatçısı Lil Nas X ile işbirliği yaparak çıkarttığı ayakkabıdan 666 çifti satışa çıkardı. Ayakkabıların bir dakikadan kısa süre içinde satıldığı açıklandı.
Nike ise marka ihlali yapıldığını, tartışmalı ayakkabının tasarımı ile logosunun şirkete ait olduğu izlenimi verdiğini savunuyor.
Kırmızı-siyah ayakkabılar, Lil Nas X’in yeni şarkısı Montero ile birlikte piyasaya çıktı.Her ayakkabıdaki Nike Air özel tabanında 60 santimetreküp kırmızı mürekkep ve sanat kollektifinin üyelerinin bağışladığı bir damla kan bulunuyor.
Nike, New York’taki mahkemeye açtığı davada, ayakkabıların “Şeytan Ayakkabısı” olarak değiştirilmesine onay vermediğini belirtti.
Nike, MSCHF’nin ayakkabıların satışını durdurmasını ve ünlü Swoosh tasarım işaretini kullanmamasını istiyor.
Aralarında South Dakota Valisi Kristi Noem’in de bulunduğu bazı muhafazakar siyasetçiler de ayakkabıların tartışmalı tasarımından rahatsız oldu ve Lil Nas X ve MSCHF’i sosyal medyada eleştirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu