Türkiye

Times, Türkiye’deki enflasyonu hayra yormadı

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi, “Erdoğan Türkiye’nin tekleyen ekonomisine güveniyor” başlıklı haberinde, “artan enflasyonun, ana caddelerde işlerin yoğunluğuyla, dikkatleri diğer kötü haberlerden uzak tutmayı uman bir cumhurbaşkanı için hayra alamet olmadığı” yorumunda bulundu.
Times İstanbul Muhabiri Hannah Lucinda Smith’in imzasını taşıyan haberde, “İstanbul’da günlük temizlik işlerine giden Ayşe Öztürk’ün markete her gittiğinde, alışveriş sepetinden neyi çıkartabileceğini düşündüğü” belirtiyor.
Haftada 6 gün çalışan Öztürk’ün gündeliğini her yıl yükselttiği ve bu yıl 200 liradan 250 liraya çıkardığı kaydediliyor. Ancak ücretine zam yapar yapmaz, gıda ve temel tüketim maddelerinin fiyatının bu artışı geçtiğine dikkat çekiliyor.
49 yaşındaki 2 çocuk annesi Öztürk, “Markete gidiyorum ve üç şey alıyorum ve sonra ödediğim fiyata bakıyorum eve çok büyük oluyor. Bir sonraki dükkana gittiğimde, almayı düşündüğüm her şeyi almama yetecek kadar param kalmamış oluyor” diyor.
Gazetenin internet sitesindeki haberde, Türkiye’de “resmi enflasyon oranının yüzde 15,6 olduğu, ancak gayriresmi tahminlerin çok daha büyük olduğu” kaydediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 gün önce geceyarısı çıkarttığı bir kararnameyle “Öztürk ile milyonlarca Türk’ün durumunun daha da kötüleştiği” ifade ediliyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu