Siyaset

PTT lojistik Afyon’a büyük istihdam sağlayacak

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Gara operasyonuna değinen Uluçay 13 şehidimize başsağlığı dilerken, muhalefeti de “Teröristleri piknik yapan çocuklar diye adlandıranların operasyonları anlamasını beklemiyoruz” eleştirdi. Uluçay, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan şehrimiz için PTT’nin lojistik merkezi kurması sözünü aldıkları müjdesini verdi. Uluçay, lojistik merkezinin istihdam konusunda şehrimize büyük bir kazanım olduğunu vurguladı.

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Başkan Uluçay ile birlikte Tanıtım ve Medya Başkanı Yakup Yılmaz, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ve Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz katıldı.

“Regaip Kandilinizi kutlarım”
Toplantıda konuşan Başkan Uluçay sözlerine Regaip Kandilini tebrik ederek başladı. Uluçay, “Milletimizin ve tüm İslam aleminin Regaip Kandilini tebrik ediyor, Cenab- ı Hak’tan üç ayların ve bu mübarek gecenin tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

“Teröristleri piknik yapan çocuklar diye adlandıranların operasyonları anlamasını beklemiyoruz”

Toplantıda Gara şehitleri ile ilgili de açıklama yapan Başkan Uluçay sözlerine şöyle devam etti; Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde, PKK terör örgütü tarafından haince şehit edilen 13 şehidimize Allah’tan rahmet, aileleri ve milletimize baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Biz bu yolda 535 gündür evlat nöbeti tutan Diyarbakır annelerinin sabrıyla yürüyoruz. Bugün bunu bir siyasi malzemeye dönüştürmek isteyenler, acaba Gara’da evlatları şehit olan Diyarbakır annelerinin feryatlarını duyuyor mu? Çıkıyorlar utanmadan ve sıkılmadan 13 şehitle ilgili ‘Bunun sorumlusu Cumhurbaşkanıdır’ diyorlar. Teröristlerle el ele kola Ankara’dan İstanbul’a yürüyenlerin, HDP ile ittifak yapanların, PKK’lı teröristleri piknik yapan çocuklar diye adlandıranların Gara’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestler Dereler’de verilen mücadeleyi anlamasını beklemiyoruz.

“Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum”
Haftalık olağan faaliyetleri hakkında da konuşan Uluçay, bakkallardan yapılan alışverişin ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması projesinin son durumu ile ilgili de bilgi verdi. Uluçay, “Yaklaşık 1 ay önce başlatmış olduğumuz bakkallardan alışveriş yapıp ihtiyaç sahibi ailelere dağıtma projemiz devam ediyor. Projeyi başlattığımız günden bugüne kadar 10 mahalle ve yaklaşık 100’ün üzerinde aileye ulaştık. Esnaflarımız projemizden çok memnun kalırken, ihtiyaç sahibi aileleri de bire bir görerek onları dinliyor ve ihtiyaçları doğrultusunda daha geniş kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Projemizin hem Afyonkarahisar’a hem de tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum” dedi.

“PTT lojistik merkezi yatırımı şehrimize büyük istihdam sağlayacak”
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’nu ziyaret ettiklerini kaydeden Uluçay sözlerine şöyle devam etti; Şehrimizin alt yapı ve ulaştırma konusunda yapılan, yapılacak olan ve planlanan yollar, Karaaslan köyüne yapılması planlanan PTT lojistik merkezi, AFRAY ve hızlı tren yatırımlarının hızlandırılması ile ilgili talepte bulunduk. PTT lojistik merkezi yatırımı şehrimize istihdam, ticari ve lojistik merkezi olması anlamında önemli katkılar sağlayacaktır.

“Cumhurbaşkanımız yüzde 40 indirim verecek”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u da ziyaret ettiklerini söyleyen Uluçay, “Burada şehrimize yapılması planlanan kentsel dönüşüm, TOKİ ve millet bahçeleri yatırımları hakkında görüşlerimizi ve taleplerimizi ilettik. Burada ziyaretimizin ana gündem maddesi kentsel dönüşüm konusuydu. Kentsel dönüşüm ile ilgili tek bir projeye sadık kalmamak ile birlikte alternatifleri de değerlendireceğiz. Bununla beraber konut rezerv alanının belirlenmesi de önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Proje sunulduğunda vatandaşlarımız ile ortak bir noktada buluşmamız halinde ülke genelinde yüzde 30 olan Cumhurbaşkanımızın indirim oranı Afyonkarahisar için yüzde 40 olacağı sözünü aldık. Daha önce de belirttiğimiz üzere mahalle sakinlerimizin rızası olmadan kesinlikle bir adım atılmayacaktır. Bunun ile ilgili de zaten Kentsel Dönüşüm Derneği’nin başkanı Serhat Tugan ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte muhtarlarımız ve mahalle sakinlerini de partimizde kabul ettik. Taleplerini dinleyerek tek tek notlarımızı aldık. İnşallah ortak bir noktada buluşarak bu işi alnımızın akıyla bitirmeyi hedefliyoruz.  Kimse burada birilerinin tahriki ve etkisi altında kalarak bilgi kirliliğine yol açan tartışmalara girmemeli. Biz Afyonkarahisar halkı olarak konuşarak istişare ederek her konuyu birlikte çözebiliriz. Burada Afyonkarahisar Belediyesinin her fırsatta hedef alınmasının da siyasi bir manevra olduğunu ve bu konunun maalesef siyasi amaçlar için kullanılmak istendiğini çok iyi biliyoruz. Belediyemiz her konuda istişareye ve iletişime açıkken insafsızca eleştirmek, yapılan hizmetleri sindirememekten başka bir amaca hizmet etmez” dedi.

“Afyon lokumunun tescili şehrimize hayırlı olsun”
Uluçay, “Afyonkarahisar Belediyemiz tarafından yapılan başvurular sonucunda ‘Afyon Lokumu’ Coğrafi Tescil Belgesini, Türk Patent Enstitüsü’den teslim aldık. Şehrimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

“Yeni anayasa için tüm kesimleri davet ediyoruz”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sivil anayasa konusuna da değinen Uluçay konuşmasında, “Kıymetli basın mensupları Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını darbe anayasasıyla değil, bu ülkeye ve milletimize yakışan yeni sivil bir Anayasa ile karşılayalım. Anayasalar, doğaları gereği mümkünse toplumun tamamının ama mutlaka kahir ekseriyetinin desteğini almak mecburiyetindedir. Bu da ancak yeni anayasanın ülkedeki tüm kesimlerin kendilerini içinde bulabileceği bir formülle hazırlanmasıyla mümkün olabilir. Buradan siyasi partilerimizin, akademisyenlerimizin, üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, siz değerli medya mensuplarımızın, velhasıl tüm fikir insanlarımızın bu anayasa da katkısı olmasını diliyorum. Yıl içinde çalışmalara başlanarak tartışmaya açılacak olan anayasaya şimdiden katkı sunacağını düşündüğüm tüm kesimlere teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

“Kısıtlamaları kademeli olarak kaldırılacak illerin başındayız”
Uluçay, dün akşamki kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına da değindi. Türkiye’nin, koronavirüs salgınına karşı başlatılan mücadele kapsamında birçok kısıtlama kararı aldığını ve virüsün daha fazla yayılmasının önüne geçtiğini kaydeden Uluçay şöyle dedi; Uzun süredir devam eden kısıtlama kararlarıyla ilgili ‘esneme’ konusunda Cumhurbaşkanımız dün akşam kabine toplantısı sonrası bir açıklama yaparak kademeli olarak kısıtlamaların kalkacağını duyurdu. Buna göre illerimizi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak. Burada şehrimizin vaka sayısı konusunda ülke genelinde en düşük ilk 10 il arasına girmesi bizim için büyük bir avantajdır. Bu şekilde tedbirlere uyarak devam edersek, kısıtlaması kademeli olarak kaldırılacak illerin başında yer almamız mümkün olacaktır. Buna göre; Salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Gübre desteklerini %100’e, Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububatlarda dekara 8 ₺ olan desteği 16 ₺’ye, Organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize ilave olarak dekara 10 TL olan destek 20 TL’ye yükseltilmiştir. Hayırlı ve bereketli olsun inşallah.

HDP’nin kapatılması resti
HDP’nin kapatılması konusunda hodri meydan diyenlere kısaca şu cevabı vermeyi uygun görüyorum; Siyasî partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanır. Bu konuda TBMM’de kapatılma önergesi verilemez.
Terör ile ilintili herhangi bir fezleke TBMM’ne geldiğinde bekletilmeksizin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme alınmaktadır. Dokunulmazlığı kaldırarak milletvekilliği düşen kişilerin yargılanmasına başlanıldığını kısa bir arşiv taraması yapan herkes görecektir. Terörle mücadele kapsamında TBMM’de alınabilecek her karar AK Parti’nin azmi sayesinde yüce Meclisimizde ivedilikle karar altına alınmaktadır. Demirtaş ve dokunulmazlığı kaldırılan diğer HDP’lilerin yargılanması ise bağımsız Türk yargısını önünde devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Eleştiriler bilginin ve hukukun ışında yapılırsa kıymetlidir. Aksi halde çarpıtma, yanlış bilgi ve demagojiden ibaret kalacaktır. Basın açıklaması yaparken konuşmaların araştırılıp en azından teknik konularda doğru bilgi dindikten sonra yapılmasını tavsiye ederim.

Milli uzay programı tanıtımı

Uluçay, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısında hedefleri yaptığı bir basın açıklaması ile anlattı. Türkiye uzay alanında önemli çalışmalara imza atıyor. Ülkemizin bu alandaki kabiliyetlerini daha da yukarı çıkarabilmek için Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve ülkedeki tüm paydaşlarla birlikte yol haritası hazırlandı. Hedefler arasındaki 2023’te Ay’la ilk temasın gerçekleştirilmesi, 2028’de Ay’a yumuşak iniş yaparak bir uzay aracını Ay yüzeyine indirilmesi, burada da bilimsel çalışmaların yapılması hedefleniyor. Bu çalışmalardaki amaç, uzaydan bir ekonomi elde etmek, yerli ve milli ekipmanların da ticarileşebilmesini sağlamaktır. Öte yandan uzaya bilimsel çalışmalar yapmak üzere gidecek vatandaşımız da gençlere rol model olacaktır. Çalışmanın niteliğine göre bilim insanının hangi alandan seçileceğine karar verilecek. Bunu 2023’e yetiştirmek istiyoruz” dedi.

“En kısa zamanda özlediğimiz günlere sağlıkla kavuşmak dileğiyle”
“Dünyada bir çok ülke henüz daha bir arpa boyu yol alamazken Türkiye olarak Covid – 19 ile mücadelede önemli bir basamağa daha geldik” diyen Uluçay sözlerine şöyle devam etti; Ülke olarak millet olarak zor ama başarılı bir sınav verdik. Tüm dünyaya örnek olacak sağlık politikaları ile muhteşem adımlar attık. İllere göre vaka sayılarında Afyonkarahisar Türkiye genelinde vaka sayısı en düşük ilk 10 il arasında yer aldı. Aşılama programlarımız da tüm hızıyla devam ediyor. İkinci doz aşılama programlarımız başladı. Ülke genelinde 5 milyondan fazla aşı yapıldı. Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli grupların aşılanmasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz. Bundan sonra tedbirler ile ilgili artık vaka sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçilecek. En kısa zamanda özlediğimiz günlere sağlıkla kavuşmak dileğiyle.

“Pandemide Afyonkarahisar’a 271 milyon lira dağıtıldı”
Uluçay, “Türkiye olarak bugün sağlıktan sosyal desteklere kadar her konuda vatandaşlarımızın yanında olacak adımlar atıldı. Bu mücadelede ihtiyaç sahiplerimizin, esnafımızın, sanatkarımızın, üreticimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Salgın döneminde hükümetimizin Afyonkarahisar özelinde verdiği desteklere bakıldığında Şubat ayı itibarıyla 271 milyon 36 bin 581 TL. bir rakam çıkmaktadır. Hane başına verilen sosyal destek programı, biz bize yeteriz Türkiye’m, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve normalleşme desteği ile vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Bu destekle birlikte ülke genelinde vatandaşlarımıza 52 milyar 720 milyon 89 bin 337 TL. destekleme yapılmıştır” dedi.

“Afyonkarahisar Belediyesi 500 öğrencimize tablet dağıttı”
Uluçay konuşmasında, “Afyonkarahisar belediyemiz de pandemide halkımızın yanında oldu. Pandemi dolayısıyla genelge kapsamında işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflarımızdan 3 ay boyunca kira alınmayarak destek verildi. Yine genelge kapsamında ekonomik olarak etkilenen esnaflarımızın kira bedellerinden 3 ay boyunca yüzde 50 indirim yapıldı. Yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen işyeri kiralama hizmetleri 1 Haziran’a kadar uzadı. Afyonkarahisar Belediyesi, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin de yanında oldu. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatıyla başlatılan “Askıda Tablet” kampanyasında hak kazanan öğrenciler yapılan titiz incelemeler neticesinde belirlenerek 500 öğrenciye tablet dağıtıldı” ifadelerine yer verdi.

Toplantı daha sonra soru cevap şeklinde devam etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu