Türkiye

SGK prim yapılandırmasında son gün

SGK prim borçlarını yapılandıranların ilk taksit ve peşin ödemeleri için bugün son gün.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yapılandırmaya ilişkin verileri paylaştı.
Buna göre 2 milyon 100 bin kişi SGK prim borçları için başvuru yaptı, 101 milyar lirayı aşan alacak yapılandırıldı.
Bağ-Kur prim borçları silinebilecek
SGK borç yapılandırmasının, Bağ-Kur’lulara da önemli avantajlar getirdiğini anlatan Selçuk, “Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borcu asılları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. 31 Mart 2021’e kadar ödemeleri halinde, durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek” dedi.
GSS prim borçları
Selçuk, GSS prim borçlarının ise 30 Nisan 2021’e kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme cezasının ve zammının tamamının silineceğini açıkladı.
“GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testine başvurmayanların ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testine başvurmaları halinde GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.”
İkişer aylık dönemlerde ödeme imkanı
SGK yapılandırması kapsamında alacakların gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ının, iki taksitle ödemede yüzde 50’si siliniyor.
Ayrıca taksitle ödemeyi tercih edenler için ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkanı getirildi. Daha önce uygulanan hacizler, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nispetinde kaldırıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu