Türkiye

Tarımsal kuraklıktan en az etkilenecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Güneydoğu Anadolu ve Konya kapalı havzasında meteorolojik kuraklığın yerini tarımsal kuraklığa bıraktığını belirterek, il ve ilçe müdürlüklerinin ilgili bölgelerde tespit çalışmalarına başladığını duyurdu.

ANKARA (İGFA) – Dünyada yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliğinin bir sonucu olarak yaşanan kuraklıktan Türkiye de etkilendi. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan analizler çerçevesinde yeraltı sularının tarımsal açıdan yetersiz olduğu 10 il ve 45 ilçeyi kapsayan havzalar belirlendi ve önlemlerin alınmasına başlandı.

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca uzun süredir çalışmaların devam ettiği kaydedildi. Kuraklıktan çiftçilerin en az düzeyde etkilenmesi için Tarımsal Kuraklık Strateji Eylem Planı kapsamında faaliyetlerin yürütüldüğünü kaydeden Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, “Tüm alanlarda bilinç düzeyinin artırılması, tüm paydaşların sürece dâhil edilmesi, sürdürülebilir tarımsal su kullanımının planlanması, gerekli tedbirlerin önceden alınması ve kuraklıkla etkin mücadele programı uygulayarak kuraklığın etkilerini en aza indirilmesi için merkezde ve sahada tüm birimlerimizle etkin bir şekilde çalışmalara devam ediyoruz. Uzun vadede sulama şebekelerini modern sulamaya dönüştürme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Suyun etkili ve verimli kullanılması, sürüm teknikleri (işlemesiz tarım), yabancı ot mücadelesi, gübreleme konularında çiftçi eğitimleri yapılıyor. Kısıntılı sulama ile birlikte gece sulaması yapılmasına dikkat edilmesi sağlanıyor” diye konuştu.

DESTEKLER VE ÜRÜN DESENİ

Su kısıtı olan havzalarda uygulanan tarımsal destekler ile uygun ürün deseninin oluşturulması da hedeflendiğini kaydedne Bakan Pakdemirli, su tüketimi yüksek olan mısır gibi ürünler yerine su tüketimi az olan bakliyat gibi ürünlerin ekimi sağlanarak tedbirlerin alındığını, su kısıtı olan tarım havzalarında damlama sulama yapmayan dane mısır üreticilerine destek ödemesi yapılmayacağını açıkladı. Pakdemirli, daha az su tüketen mercimek veya nohut yetiştiren çiftçilere ilave yüzde 50 fark ödemesi desteğinin yem bezelyesi, fiğ, macar fiği, burçak ile mürdümük eken çiftçilere ise yüzde 50 yem bitkileri üretim desteği ödemelerinin devam edileceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu