Spor

Veysel EROĞLU, Üniversiteler İlimizin gözbebeği – Spor

Eğitim, Hükümetimiz her zaman en fazla ehemmiyet verdiği ve öncelikli konularından biri olmuştur. Özellikle yükseköğrenimde her ilimize bir üniversite kurma hedefimize ulaşılmıştır. 2002 yılında 76 olan üniversite sayımız 203’e yükseltilmiştir.
Yeni açılan üniversitelerden biri de şahsımın ve milletvekillerimizin büyük gayretleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri doğrultusunda Afyonkarahisar’ımıza kazandırdığımız Sağlık Bilimleri Üniversitesi olmuştur. Söz verdiğimiz üzere çalışmalarımızı yaparak ilimize ikinci üniversiteyi kazandırdık.

Esasen nüfusu Afyonkarahisar kadar olan illerde sadece bir üniversite varken, ilimizde iki üniversite bulunmaktadır. Ayrıca Uşak Üniversitesi gibi bazı üniversiteler Kocatepe Üniversitemizden ayrılmıştır.
 
Afyon Kocatepe Üniversitesi Bölgenin ve Ülkemizin En Köklü Üniversitelerinden Biri…
1992 yılında kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi, 13 fakülte, 5 enstitü, 4 yüksekokul, 
devlet konservatuvarı ve 14 meslek yüksekokulu ile takriben 36.000 öğrencimize eğitim imkânı sunmaktadır. Afyon Kocatepe Üniversitemiz Hükümetlerimiz döneminde büyük gelişim göstermiştir. Özellikle;

• Hukuk Fakültesi,
• İslami İlimler Fakültesi,
• Turizm İşletmecilik Fakültesi,
• Teknoloji Fakültesi ve
• Spor Bilimleri Fakültesi son 18 yılda açılmıştır.

Üniversite öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları ile sosyal ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirdikleri yurtlar ve Gençlik Merkezleri ilimize kazandırılmıştır. Üniversitelerimizin her türlü alt yapı ve kültürel faaliyetler için gerekli yatırımlar yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Afyon Kocatepe Üniversitemiz gelişmiş ve muazzam kampüsü ile Yeşil Üniversiteler sıralamasında (GreenMetric) ülkemizin 13., Dünya’nın ise 295. Üniversitesi olarak çevreci bir üniversite olduğunu göstermiştir.
 
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Alanında Ülkemizin Yıldızı Olacak…
2018 yılında kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitemiz bünyesinde ülkemizin ve hatta dünyanın sayılı hastanelerini bulundurmaktadır. Özellikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, alanında ülkemizin en önemli hastanelerinden biridir. Özellikle ilimizin şifalı kaplıca suları ile birlikte hastanemizde tedavi olmak için ülkemizin dört bir yanından ve hatta yurt dışından hastalar ilimize gelmektedir.

İlimizin bir diğer önemli hastanesi de 2017 yılında hizmete aldığımız Onkoloji ve Hematoloji Hastanesidir. Bu hastanemiz sahip olduğu ileri teknolojik cihazlarla hem ülkemizin hem de Dünya’nın en önemli hastanelerinden biridir. Onkoloji ve Hemotoloji Hastanemiz açıldıktan sonra, tıp alanında Dünya çapında çok değerli bir profesör, bu tesisi gezdikten sonra:
“Ben ABD ve Avrupa’da pek çok yerde çalıştım. Sadece Houston’u bilmiyorum. Ama bu merkez ülkemizin değil, Dünya’nın sayılı hastanelerinden biridir.” ifadesini kullanmışlardır.
Sağlık Bilimleri Üniversitemiz bünyesinde bulunan hastaneler ve yine Hükümetimiz döneminde ilimize kazandırdığımız Afyon Devlet Hastanesi ile şehrimiz sağlık alanında merkez haline gelmiştir. Ülkemizin dört bir yanından ve Dünyanın pek çok yerinden hastalar ilimize gelmektedir. Hayırsever bir vatandaşımız tarafından yaptırılan Ömer Zilif Halaç Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin de inşaatı devam etmektedir. Geçtiğimiz Temmuz ayında inşaatı başlayan bu merkezin, bu yıl sonunda inşaat çalışmaları tamamlanacaktır. 2021 yılı Mart ayında da bütün tefrişat malzemeleri ile hizmete alınacaktır. İlçelerden ve şehir dışından gelen hastalarımız ile onların yakınları burada kalabilecektir.
 
Üniversitelerimize Yeni Projeler Kazandırıyor ve Geliştiriyoruz…
Üniversitelerimizi geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz Kasım ayında Kocatepe Üniversitemiz bünyesinde kurulacak olan “Hayvan Hastanesinin” temelini attık. 
19 milyon TL maliyetindeki bu muazzam proje 2022 yılında tamamlanacaktır.
Yine tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından son derece zengin olan ilimizin bu özelliğini hem sağlık, hem da ekonomik bakımdan değerlendirmek maksadıyla Sağlık Bilimleri Üniversitemiz tarafından Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ormanı kurulmaya başlanmıştır. Bir ay önce bu ormanımızda ilk fidanları birlikte diktik.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitemiz bu alanda önemli çalışmalar yürütmektedir. Gıda takviyesi ve ilaç üretiminde Afyonkarahisar merkez olacaktır.
 
Üniversitelerimizin 2021 Yılı Bütçeleri Hayırlı Olsun…
Üniversitelerimizin her türlü alt ve üst yapı ihtiyaçlarını karşıladık. 2021 yılında da bütçeden üniversitelerimize önemli bir kaynak ayırdık. Kocatepe Üniversitemizin 2021 Yılı Bütçesi 280.793.000 TL, Sağlık Bilimleri Üniversitemizin 2021 Yılı Bütçesi ise 189.994.000 TL olmuştur. Nüfusu, ilimizin nüfusuna yakın olan illerde sadece bir üniversite varken, Afyonkarahisar’ımızda iki üniversite bulunmaktadır. İki üniversitemizin toplam bütçesine baktığımızda 470.787.000 TL olmuştur. Bu çok önemli bir miktardır.
 
 
Afyonkarahisar’ımızda Tek Bir Çivisi Olmayanlar Bu Yatırımları Anlayamazlar…
Biz AK Parti Hükümeti olarak eğitimi her zaman ilk öncelikli sıraya aldık. Her bütçede olduğu gibi 2021 yılı bütçesinde de en fazla payı eğitime ayırdık. Eğitim alanında yaptığımız devrim niteliğinde hizmetler vatandaşlarımızın takdirini kazanmıştır. Afyon’umuzda tek bir çivisi dahi olmayanlar bu yatırımları anlayamazlar. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yapılacakları yine AK Parti yapar.

Nitekim en son Sayın Cumhurbaşkanımız üniversite öğrencilerimize büyük bir müjde vermiştir. Burs miktarları lisans öğrencilerimizde 650 TL, Yüksek Lisans öğrencilerimizde 
1.300 TL ve Doktora Öğrencilerimizde 1.950 TL’ye yükseltilmiştir.

Üniversitelerimizde yaptığımız yatırımlar ve yeniliklerin ilimize, her iki üniversitemize ve bütün öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Prof. Dr. Veysel EROĞLU


Afyon haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu