Belediyeler

YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZE TESCİL YAĞMURU

YÖRESEL ÜRÜNLERMZE TESCL YAMURU

       Afyonkarahisar Belediyesi, corafi iaret tescili için bavuruda bulunduu Azaç, Bükmesi, Kebab, Patlcan Börei tescillendiBöylece geleneksel tad için gerçek bir ustalk ve yapmnn her aamasnda özel usuller gerektiren yöresel ürünlerimiz geleneksel metotlaryla koruma altna alnm oldu. Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, bavuru ve onay süreçleri tamamlanarak corafi iaret tesciline hak kazanan ürünlerimizin Gastronomi ehri Afyonkarahisar’a hayrl olmasn diledi.Afyonkarahisar’ Türkiye’ye ve dünyaya bir gastronomi ehri olarak tantmaya devam edeceklerini dile getiren Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek,”Afyonkarahisar, tarihin, mermerin, termalin ve lezzetin bakenti olan bir ehir. UNESCO tarafndan gastronomi alannda dünyann 36. ülkemizin üçüncü tescilli ehriyiz. ehrimizin lezzetlerine tescil belgesini almann mutluluunu yayoruz. Hayrl olsun” dedi. 

Afyon Azaç

smini üst orta ksmnda boluk kalacak ekilde pileli katlamasndan alan Azaçk; geleneksel yapm aamalaryla yöreyle özdetir. Açlan ve her katna iç (don) yal hamur harc sürülerek sral katlama yöntemiyle ilem gören mayasz hamur kitlesinden oluur.  Yumurta ilavesi yaplm kymal veya peynirli iç harç çeitleriyle frnlanarak piirilir. Azaçk daire eklinde olup, adeta baklava hamuru gibi katl hamur dokusundan oluur. Börek, poaça gibi türevlerinden ziyade özgün bir tada sahiptir.  Yerel halkn sahip olduu bu ananevi hamur ii lezzeti günlük öünlerde skça tüketilmekte, destinasyon unsuru olarak ikram edilmektedir.

Afyon bitkisinden meydana gelen, ehrin adn ald ve bereket sembolü olan ‘haha yörede özellikle unlu mamüllerde skça kullanlr. Azaçk ise hahan kullanlmad ender hamur ilerindendir. Günümüzde de ayn geçmite olduu gibi yöresel mutfak kültüründe yerini korumakla kalmayan azaç geleneksel usullerle üreterek satan iletmelerin says sürekli artmaktadr. Bu iletme ve iletmelerde çalan ustalarn artyla ürüne eriim kolaylam ve bölgesel bilinirlii daha geni kitlelere yaylmtr. 

Afyon Bükmesi

ehrin yöresel hamurii lezzetlerinin banda gelen bükme; hamur kitlesinin sürekli açlp katlanarak ve her katn yüzeyine sar haha ezmeli hamur harc sürülerek oluan formuna bata yeil mercimek olmak üzere peynir, patates, spanak, kymal gibi iç harç ile çenilendirilmi, dikdörtgen eklinde ve kendine has kzarm renginde bir hamur ii çeididir. Geleneksel adn yöresel dilde hamur kitlesinin katlanmasna ‘bükme’ tabir edilen ilemden alr.   

Türk yemek kültüründe simit nasl ki her öün yenilebilen bir yiyecek olarak tercih ediliyorsa bükmede yörede ayn role sahiptir. Her evde günün her öününde skça tüketilir.  Doum, düün gibi kutlama, buluma zamanlarnda, bölgenin tantm amacyla farkl corafyalarda enlik, fuar, tören gibi her türlü kurumsal organizasyonda  balca ve olmazsa olmaz bir ikramdr. Keza piriilmi formu kat kat ve her kat sar haha ezmesi, bitkisel sv ya ve iç (don) yal hamur harc ile kapl bata yeil mercimekli olmak üzere peynirli, patatesli, spanakl gibi çeitli iç harç malzemeleri içerdiinden farkl bir besine ihtiyaç duyulmadan tüketilir.

Afyon Kebab

Afyon/Afyonkarahisar Kebab (Ramazan Kebab); geleneksel tad için yöreye özgü kebaplk pidesi, lokum kvamnda kuba eti ve bu etin suyuyla slatlan kebaplk pidelerin bulutuu, yapm aamalarnda özel usuller gerektiren, Afyon iliyle özdeleerek yörenin adyla anlan bir yemek çeididir. Keza ilin adyla birlikte anlmasyla ün salmtr.Afyon/Afyonkarahisar Kebab (Ramazan Kebab) bölgenin en mehur et yemeklerinden olup kendine has lezzetini kültürel miras içerisinde halen sürdürmektedir. Keza Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) UNESCO tarafndan 13 unsur içinde yer alan ‘Gezekler, Sohbet Gelenei/ Yaren’ gelenekleri kapsamnda ulusal envanter ad ‘Sra Gecesi’ olan kültürel etkinlik Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine alnmtr.  https://afyon.ktb.gov.tr/TR-110122/somut-olmayan-kulturel-miras.html

Afyon sra gecelerinde sra yemekleri hazrlanr ve ikram edilir. Sofralarda toplu yenen bu yemee ‘sra yemei’ ad verilir. Sra yemeinde, verilen davetin özelliine göre 10-15 çeitten 40 çeite kadar yemek ikram edilir. Bu yemeklerden biride Afyon Kebabdr. https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/afyonkarahisar/kulturatlasi/sira-yemegi

Yemek Kültürümüz

Günümüzde de halen davet, kutlama, taziye sofralarnda bata gelen yemekler arasndadr. Ramazan aynda vazgeçilmez bir ana yemek çeidi olarak ikram edildiinden ‘Ramazan Kebab’ olarak da anlr. Kebabn yapm aamalar yöresel ustalk gerektirir.  Kebaplk pide hamuru, pidenin süreye ve scakla bal ta frnda piirilmesi, kebaplk pidenin uygun scakla sahip et suyu ile yeterince slatlmas yöresel el becerisine baldr. Bu sebeple yöreyle ün ba bulunan ürünün tüm üretim aamalar belirtilen corafi snrda gerçekletirilmelidir.

Afyon Patlcan Börei

Afyonkarahisar ilinin geçmiinde davet sofralarnn ba tac konumunda olan Patlcan Börei günümüzde de ayn ekilde kültürel miras korunarak evlerde, yöresel lokanta ve konaklarda yaplan özgün, etli ve sebzeli bir ana yemektir. Patlcan bölgesel ivede ‘badlcan’ olarak söylendiinden ‘badlcan börei’ olarakta bilinir. Yeterince kzartldktan sonra doranan patlcanlar yumurta, kyma, maydanoz ve baharatlar ile kartrlr. Oluan kitle börek gibi piirme kabna yaylr ve üzerine yeilbiber, dilimlenmi domates ilavesinden sonra kontrollü ekilde frna verilerek piirilir. Börek gibi dilimlenerek scak servis edilir.  

 

Afyon Patlcan Börei standart böreklerde olduu gibi un içermez. Unun yerini patlcan alr. Yine bilinen böreklerde olan hamur kitlesi gibi homojen hale getirilmez. Keza içeriindeki malzemelerin lezzeti yerken ayr ayr alnacak kadar kartrlr. Yumurta ile börek kvamn alr. Patlcanlarn yeterince kzartlmas, börek kitlesinin kartrlmas, piirilmesi aamalar dahil tüm sürecin ustalk becerisi gerektirmesi nedeniyle, Afyon Patlcan  Böreinin tüm aamalarnn belirtilen corafi snr içinde gerçeklemesi gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu